Humb peshën

Nuk ka ndonjë dyshim se kafja është ndër pijet më të shijshme në mëngjes. Brenda pak minutave pas konsumimit, ajo i rritë nivelet e energjisë dhe ju bën gati për pjesën tjetër të ditës.

Veç kësaj, ajo ngërthen në vete një sërë të mirash shëndetësore, siç është metabolizmi i shpejt dhe mbrojtja e shëndetit të zemrës, transmeton Telegrafi.

Sidoqoftë, pak njerëz e dinë se pijen e preferuar të mëngjesit shumë lehtë mund ta ktheni në heqës dhjami vetëm duke ia shtuar dy përbërësit më të zakonshëm: vajin e kokosit, selinon dhe mjaltën.

Pra, nëse ia shtoni këta përbërës kafesë, ju në mënyrë shumë të lehtë do t’i humbni kilet ekstra pa bërë ndonjë ndryshim drastik në stilin e jetës.

Përbërësit:

– Gjysmë gote mjaltë

– ¾ e gotës me vaj kokosi

– Një lugë gjelle selino

Përgatitja është shumë e lehtë, vetëm i përzieni të gjithë përbërësit dhe i vendosni në një tegëll para se t’i vendosni në frigorifer.

Një deri në dy lugë të këtij produkti ia shtoni çdo kafesë që e pini në mëngjes, vetëm e përzieni mirë dhe e shijoni atë. /Telegrafi/