Këshilla për fëmijët

Fëmijët nuk duhet të kenë më shumë se 6 lugë sheqer në ditë, kjo është e barabartë me një çokollatë të vogël dhe më pak se një kanaçe me lëng të gazuar, shkruan DailyMail.

Një kanaçe me CocaCola përmban përafërsisht 10 lugë çaji me sheqer, transmeton KosovaPress.

Për shumë fëmijë, një pije me sheqer dhe një çokollatë janë të përditshme në dietën e tyre. Por, sipas një raporti të ri të Universitetit të Mjekësisë, Emory në Atlanta, sasia më e madhe se 6 lugë çaji me sheqer në ditë, është e rrezikshme për fëmijët.