Këshilla për moshën 45 +

 

Dhimbjet e nyjeve dhe eshtrave  shkaktojnë  pengesa në të ecur dhe në qëndrim të drejtë.
Shumë mjekë bien dakord se këto dhimbje shkaktohen nga qëndrimi jo i mirë truporë. Ata sygjerojnë medikamente të ndryshme për trajtimin e dhimbjeve, por fatëkeqësisht shumë nga këto medikamente shkaktojnë efekte anësore.

Sidoqoftë, ekëziston një trajtim i thjeshtë dhe natyral që ju mund të përdorni për të forcuar në mënyrë efikase nyjet, qafën dhe shpinën tuaj. Nëse ju tashmë vuani nga këto dhimbje, atëherë ju patjetër duhet ta provoni këtë recetë.

 

Receta për shërimin e dhimbjeve të nyjeve dhe eshtrave:

Miksoni 2 lugë xhelatinë organike me një gotë e gjysme ujë të ftohtë dhe vendosni në pjesën e  ftohtë të frigoriferit gjatë tërë natës në mënyrë që të ngrihet.

Ditën tjetër, përzieni këtë masë me çajin tuaj të mëngjesit, me kos apo edhe me vezë. Për rezultate më të mira, rekomandohet që këtë masë ta përzieni me ujë me limon. Përzierja e vitaminës C dhe xhelatinës bën mrekulli për trupin tuaj.

Përsëriteni të gjithë procesin për 6 ditë me radhë. Deri në fund të javes, ju do të vini re nje ndryshim të madh.

Xhelatina do të ju ndihmojë të lehtësoni dhimbjet për shkak se ajo vepron si një lubrifikant natyral për nyjet tuaja.

 

Përdoreni këtë për një muaj dhe ju do të shihni rezultate të dukshme. Pas një muaji bëni 6 muaj pauzë dhe përëriteni përsëri atë për një muaj tjetër.

Përfitimet tjera shëndetësore që vinë nga xhelatina:

– përmirëson kualitetin e flokëve dhe lëkurës
– vepron si anti-inflamatorë
– stimulon sistemin imunitarë./shendetisot.com